Heddaprisen 2020

Beste kvinnelige skuespiller/hovedrolle

Nominasjoner

  • Gjertrud Jynge

    for rollen som AlesTrilogien av Jon Fosse, regi Luk Perceval – Det Norske Teatret.

  • Anne Krigsvoll

    for rollen som WinnieLykkedager av Samuel Beckett, regi Anne-Karen Hytten – Nationaltheatret.

  • Madeleine Brandtzæg Nilsen

    for rollen som AliceDødsdansen av August Strindberg, regi Fredrik Longva – Trøndelag Teater og Turnéteatret i Trøndelag.

  • Images (0)
  • Video (0)
  • Audio (0)
  • Files (0)

    Beste mannlige skuespiller/hovedrolle

    Vinnere

    • Øyvind Brandtzæg

      for rollen som EdgarDødsdansen av August Strindberg, regi Fredrik Longva – Trøndelag Teater og Turnéteatret i Trøndelag.

    • Preben Hodneland

      for rollen som RaskolnikovRaskolnikov basert på «Forbrytelse og straff» av Fjodor Dostojevskij, regi Kjersti Horn – Det Norske Teatret og Det Vestnorske Teateret.

    • Even Stormoen

      for rollen som MaxHjemkomsten av Harold Pinter, regi Petter Næss – Rogaland Teater.

    Beste kvinnelige skuespiller/medspiller

    Vinnere

    • Laila Goody

      for rollen som IrinaMåken av Anton Tsjekhov, regi Hanne Tømta – Torshovteatret/ Nationaltheatret.

    • Ragnhild Tysse

      for rollen som HelenaEn midtsommernattsdrøm av William Shakespeare, regi Maria Kjærgaard-Sunesen – Rogaland Teater.

    • Ines Høysæter Asserson

      Til ungdommen av Linn Skåber, regi Mattis Herman Nyquist – Oslo Nye Teater og Unge Viken Teater.

    Beste mannlige skuespiller/medspiller

    Nominasjoner

    • Espen Reboli Bjerke

      for rollen som LennyHjemkomsten av Harold Pinter, regi Petter Næss – Rogaland Teater.

    • Emil Johnsen

      Raskolnikov basert på «Forbrytelse og straff» av Fjodor Dostojevskij, regi Kjersti Horn – Det Norske Teatret og Det Vestnorske Teateret.

    • Frode Winther

      for rollen som EtterforskerenRaskolnikov basert på «Forbrytelse og straff» av Fjodor Dostojevskij, regi Kjersti Horn – Det Norske Teatret og Det Vestnorske Teateret.

    Beste regi

    Nominasjoner

    • Kjersti Horn

      for Raskolnikov basert på «Forbrytelse og straff» av Fjodor Dostojevskij – Det Norske Teatret og Det Vestnorske Teateret.

    • Fredrik Longva

      for Dødsdansen av August Strindberg – Trøndelag Teater og Turnéteatret i Trøndelag.

    • Luk Perceval

      for Trilogien av Jon Fosse – Det Norske Teatret.

    Årets forestilling

    Nominasjoner

    • 03:08:38 - Tilstander av Unntak

      av Tore Vagn Lid, regi Tore Vagn Lid – Transiteatret-Bergen i samarbeid med Det Vestnorske Teateret og Vega Scene.

    • Dødsdansen

      av August Strindberg, regi Fredrik Longva – Trøndelag Teater og Turnéteatret i Trøndelag.

    • Før vi dør

      av Even Standal Vesterhus, Even Torgan, Fanny Vaager og Tine Skjold, regi Even Standal Vesterhus og Even Torgan – Antiteatret.

    • Raskolnikov

      basert på «Forbrytelse og straff» av Fjodor Dostojevskij, regi Kjersti Horn – Det Norske Teatret og Det Vestnorske Teateret.

    • Trilogien

      av Jon Fosse, regi Luk Perceval – Det Norske Teatret.

    Beste barneforestilling

    Nominasjoner

    • Den hemmelige hagen

      av Frances Hodgson Burnett, regi Kjersti Haugen – Trøndelag Teater.

    • Ritsj

      konsept og regi Katrine Strøm – Katma i samarbeid med Figurteatret i Nordland og Festspillene i Nord-Norge.

    • Wendy & Peter Pan

      av Ella Hickson etter J.M. Barries roman, regi Ivar Tindberg – Den Nationale Scene.

    Beste forestilling for ungdom

    Nominasjoner

    • Før vi dør

      av Even Standal Vesterhus, Even Torgan, Fanny Vaager og Tine Skjold, regi Even Standal Vesterhus og Even Torgan – Antiteatret.

    • Til ungdommen

      av Linn Skåber, regi Mattis Herman Nyquist – Oslo Nye Teater og Unge Viken Teater.

    • Villanda

      av Henrik Ibsen, regi Lars Erik Holter – Det Norske Teatret.

    Beste scenetekst

    Vinnere

    • Før vi dør

      Even Standal Vesterhus, Even Torgan, Fanny Vaager og Tine Skjold i samarbeid med skuespillerne for originaltekst til Før vi dør, regi Even Standal Vesterhus og Even Torgan – Antiteatret.

    • Villanda

      Lars Erik Holter, Ingrid Weme Nilsen og ensemblet for bearbeidelse av Villanda av Henrik Ibsen, regi Lars Erik Holter – Det Norske Teatret.

    • Fredrik Brattberg

      Fredrik Brattberg for originaltekst til Sørsiden, regi Tyra Tønnessen – Den Nationale Scene.

    Beste scenografi/kostymedesign

    Nominasjoner

    • Annette Kurz

      for  scenografi til Trilogien av Jon Fosse, regi Luk Perceval – Det Norske Teatret.

    • Ilse Van den Busche

      for kostymedesign til Trilogien av Jon Fosse, regi Luk Perceval – Det Norske Teatret.

    • Annette Werenskiold

      for kostymedesign til Forelska i Shakespeare av Marc Norman og Tom Stoppard, regi Cecilie Mosli – Nationaltheatret.

    • Norunn Standal

      for scenografi til Drøm om høsten av Jon Fosse, regi Victoria Meirik – Hålogaland Teater.

    Beste audiovisuelle design

    Nominasjoner

    • Raskolnikov

      Sven Haraldsson, Mads Sjøgård Pettersen og Erik Hedin

      Sven Haraldsson og Mads Sjøgård Pettersen for videokonsept og Erik Hedin for lyddesign til Raskolnikov

      basert på «Forbrytelse og straff» av Fjodor Dostojevskij – Det Norske Teatret og Det Vestnorske Teateret

    • 03:08:38 - Tilstander av Unntak

      Tore Vagn Lid, Anders Elsrud Hultgreen, Øystein Nesheim, Arvid Pettersen, Fredrik Rysjedal, Tor Christian Bleikli, Mathias Grønsdal, Terje Isungset og Per Jørgensen

      Tore Vagn Lid for audiovisuelt design, komposisjon og musikk; for film, tegning og lys: Anders Elsrud Hultgreen (kamera), Øystein Nesheim, Arvid Pettersen, Fredrik Rysjedal og Tor Christian Bleikli (lys); for lyd Mathias Grønsdal og for musikk Terje Isungset og Per Jørgensen til 03:08.38 – Tilstander av unntak

      av Tore Vagn Lid, regi Tore Vagn Lid – Transiteatret-Bergen i samarbeid med Det Vestnorske Teateret og Vega Scene

    • Jonas

      Honningbarna

      for lyddesign og musikk til Jonas

      av Jens Bjørneboe, regi Mari Vatne Kjeldstadli – Kilden teater