Heddaprisen 1999

Beste oppsetning

Årets forestilling skal skille seg fra andre forestillinger gjennom:

*aktualitet.

*format.

*kontekst/begivenhet.

Vinnere
  • Sult

    Sult etter Knut Hamsuns roman, et samarbeidsprosjekt mellom Oslo Moderne Teater og Nationaltheatret, vant prisen.

Nominerte
  • Babettes gjestebud

    Babettes gjestebud av Karen Blixen, Hålogaland Teater, ble nominert.

  • Rent

    Rent av Jonathan Larson, Trøndelag Teater, ble nominert.

  • Sult

    Sult etter Knut Hamsuns roman, et samarbeidsprosjekt mellom Oslo Moderne Teater og Nationaltheatret, ble nominert.

Beste regi

Beste regi skal skille seg fra andre gode iscenesettelser gjennom:

*valg av stil og/eller stilelementer og gjennom hvordan denne/disse er gjennomarbeidet og tilpasset i forhold til alle av forestillingens elementer

*hvordan stil og/eller stilelementer er tilpasset og bygget opp i forhold til det materialet forestillingen omhandler eller tar som sitt utgangspunkt (dramaturgi/lesning)

*stilmessig nyskaping.

Vinnere
  • Stein Winge

    Stein Winge fikk prisen for regien på Il Trittico av Puccini, Den Norske Opera.

Nominerte
  • Alexander Mørk-Eidem

    Alexander Mørk-Eidem ble nominert for regien på Den 25. timen av P. O. Enquist, Den Nationale Scene.

  • Yngve Sundvor

    Yngve Sundvor ble nominert for regien på Sult etter Knut Hamsuns roman, et samarbeidsprosjekt mellom Oslo Moderne Teater og Nationaltheatret.

  • Stein Winge

    Stein Winge ble nominert for regien på Il Trittico av Puccini, Den Norske Opera.

Beste scenografi/kostymedesign

Beste scenografi/kostymedesign skal skille seg fra andre gode arbeider gjennom:

*konseptuell autonomi (at scenografien er et verk i seg selv) veid opp mot konseptuell funksjon (rommets dramaturgiske disposisjoner.

*relasjon til beslektede kunstformer (billedkunst, design, arkitektur).

*nyskaping, sett i forhold til scenografi- og teaterfaget selv og i forhold til beslektede kunstformer.

Vinnere
  • Iben Sandemose

    Iben Sandemose fikk prisen for scenografien i Englepels av Iben Sandemose, Totalteatret.

Nominerte
  • Iben Sandemose

    Iben Sandemose ble nominert for scenografien i Englepels av Iben Sandemose, Totalteatret.

  • Kari Gravklev

    Kari Gravklev ble nominert for Stengde dører av Jean-Paul Sartre, Det Norske Teatret.

  • John Kristian Alsaker

    John-Kristian Alsaker ble nominert for Pinocchio, Den Norske Opera.

Fremragende sceneprestasjon

Særlig fremragende prestasjon skal skille seg fra andre gode prestasjoner gjennom:

*håndverksmessige kvaliteter.

*kunstneriske kvaliteter.

*uforutsigbarhet.

Vinnere
  • Anne Krigsvoll

    Anne Krigsvoll fikk prisen for rollen som Idun Hov i Skammen etter Bergljot Hobæk Haffs roman, Nationaltheatret.

Nominerte
  • Per Christian Ellefsen

    Per Chr. Ellefsen ble nominert for rollen som Elling i Elling & Kjell Bjarne av Ingvar Ambjørnsen, Oslo Nye Teater.

  • Morten Espeland

    Morten Espeland ble nominert for Den 25. timen av P. O. Enquist, Den Nationale Scene.

  • Anne Krigsvoll

    Anne Krigsvoll ble nominert for rollen som Idun Hov i Skammen etter Bergljot Hobæk Haffs roman, Nationaltheatret.   

Åpen klasse

Vinnere
  • Jo Strømgren

    Jo Strømgren fikk prisen for koreografien i Bindingsverk for Carte Blanche og Ti år etter for Jo Strømgren Kompani.

Nominerte
  • Halldis Hoaas

    Halldis Hoaas ble nominert for dramaturgien på Pinocchio for Den Norske Opera, Babettes Gjestebud for Hålogaland Teater og Vardøger for Hålogaland Teater i samarbeid med Beaivváš Sámi Našunálateáhter.

  • Jo Strømgren

    Jo Strømgren ble nominert for koreografien i Bindingsverk for Carte Blanche og Ti år etter for Jo Strømgren Kompani.

  • Øyvind Berg

    Øyvind Berg ble nominert for oversettelsen av Hamlet.

Det finnes ingen vedlegg tilhørende dette objektet. Om du har bilder eller andre relevante vedlegg, kan du sende disse til oss på e-post: redaksjon@sceneweb.no
Rapportér feil eller mangler