Tittel | Filtype | Publiseringsdato | Last ned |
---|---|---|---|
Norske fjernsynsdukker, en historisk fagartikkel skrevet av Anne Helgesen. | 4. sep. 2024 | Last ned |
Tøfflus
Inngår i produksjon "Jul i Skomakergata", produsert av NRK.
Tøfflus bor under disken i skomakerbutikken til skomaker Jens Petrus Andersen, er glad i kruspersille, veldig sjenert og viser seg kun for skomakeren.
Tøfflus er en muppet som ble laget til NRKs julekalender «Jul i Skomakergata». Den ble vist første gang i desember 1979, i 24 episoder. «Jul i Skomakergata» ble sendt i reprise i 1981, 1984, 1988, 1993 og 2003.
Informasjon
(Objekt ID 139970)Objekttype | Teaterfigur |
Produksjonsdato | 1979 |
Kategori | Muppet |
Emneord | Barn, TV-figur |
Størrelse | Som en tøffel nr. 37 |
Lisens | © NRK |
Sist endret | 17.06.2025 |
Opprettet | 04.05.2023 |
Teaterfigur
Teaterfigurer, bedre kjent som teaterdukker, har spilt på norske scener i generasjoner, til stor glede for publikum i alle aldersgrupper.
Ideen til figuren var ved Bjørn Rønningen, som skrev manus og også komponerte musikken til julekalenderen. Mona Wiig designet og realiserte Tøfflus. Regien var ved Grete Høien.
Figurspiller: Åsmund Huser.
Rollen som skomaker ble spilt av Henki Kolstad, hvis karakter var en svært hyggelig og snill mann som samfunnet rundt ham var avhengig av. I butikkdisken var det en firkantet åpning med en grønn gardin foran. Der holdt Tøfflus til – skomakerens aller beste venn. Innslagene med Andersen og Tøfflus var korte, men de små samtalene dem imellom var det nærmeste seerne kunne komme det private livet til den ensomme skomakeren.
Kilder: Mona Wiigs private arkiv. NRK. Helgesen, Anne: Utstillingstekster til "Alle tiders barndomshelter". Slottsfjellsmuseet/Figurfestspillene 19.-28. januar 2024 og Wikipedia:https://no.wikipedia.org/wiki/Jul_i_Skomakergata
Utlånt av NRK
Registrert: 23.1. 2024.
Jul i Skomakergata: https://tv.nrk.no/serie/jul-i-skomakergata
Tøfflus ble laget av mykt, brunt hanskeskinn. Håret, som i beste fall kan ligne på en hippiesveis, er av stritt geitehår/pels med et hårbånd for å holde håret på plass. Øynene er halve trekuler, sortmalt og limt på hvit filt. For å kunne spille med figuren ble det laget en underdrakt tilpasset figurspillerens hånd.
Munnen/gapet til Tøfflus blir beveget ved hjelp av figurspillerens hånd; tommelen er underkjeve og de andre fire fingrene er overkjeve. Denne håndstillingen formes ved hjelp av underdrakten og tilpasses figurspillerens hånd. Presisjon og rytme i spillet, gir denne figuren karakter.
Mona Wiig (person) | – Designer, Figurmaker |
NRK (organisasjon) | – Opphavsperson |
Jul i Skomakergata (produksjon) | – Håndfigur |