Heddaprisen 1998

Beste regi

Beste regi skal skille seg fra andre gode iscenesettelser gjennom:

*valg av stil og/eller stilelementer og gjennom hvordan denne/disse er gjennomarbeidet og tilpasset i forhold til alle av forestillingens elementer

*hvordan stil og/eller stilelementer er tilpasset og bygget opp i forhold til det materialet forestillingen omhandler eller tar som sitt utgangspunkt (dramaturgi/lesning)

*stilmessig nyskaping.

Vinnere
  • Yngve Sundvor

    Yngve Sundvor vant prisen for sin regi av Skjønnhetsdronninga av Martin McDonagh, Trøndelag Teater.

Nominerte
  • Yngve Sundvor

    Yngve Sundvor ble nominert for regien på Skjønnhetsdronninga av Martin McDonagh, Trøndelag Teater.

  • Per-Olav Sørensen

    Per Olav Sørensen ble nominert for regien på Sexy av Arne Berggren, Oslo Nye Teater.

  • Gábor Zsámbéki

    Gábor Zsámbeki ble nominert for regien på Den Gjerrige av Moliére, Rogaland Teater.

Beste scenografi/kostymedesign

Beste scenografi/kostymedesign skal skille seg fra andre gode arbeider gjennom:

*konseptuell autonomi (at scenografien er et verk i seg selv) veid opp mot konseptuell funksjon (rommets dramaturgiske disposisjoner.

*relasjon til beslektede kunstformer (billedkunst, design, arkitektur).

*nyskaping, sett i forhold til scenografi- og teaterfaget selv og i forhold til beslektede kunstformer.

Vinnere
  • Unni Walstad

    Unni Walstad vant prisen for Guten og Stjerna av Barbro Lindgren/Georg Riedel, Det Norske Teatret.

Nominerte
  • Tine Schwab

    Tine Schwab ble nominert for Komedie i tykk tåke av Tim Firth, Nationaltheatret.

  • Per Kristian Solbakken

    Per Kristian Solbakken ble nominert for En umulig gutt av Petter S. Rosenlund, Trøndelag Teater.

  • Unni Walstad

    Unni Walstad ble nominert for Guten og Stjerna av Barbro Lindgren/Georg Riedel, Det Norske Teatret.

Fremragende sceneprestasjon

Særlig fremragende prestasjon skal skille seg fra andre gode prestasjoner gjennom:

*håndverksmessige kvaliteter.

*kunstneriske kvaliteter.

*uforutsigbarhet.

Vinnere
  • Even Stormoen

    Even Stormoen fikk prisen for rollen som Harpagon i Den Gjerrige av Moliére, Rogaland Teater.

Nominerte
  • Kim Haugen

    Kim Haugen ble nominert for rollen som Rick i Nerden av Larry Shue, Nationaltheatret.

  • Ingrid Lorentzen

    Ingrid Lorentzen ble nominert for sin rolle i Babels Barn, Den Norske Opera & Ballett.

  • Even Stormoen

    Even Stormoen ble nominert for rollen som Harpagon i Den Gjerrige av Moliére, Rogaland Teater.

Åpen klasse

Vinnere
  • Kristin Bredal

    Lysdesigner Kristin Bredal vant prisen for sin lysdesign til Seks Øyne, Den Norske Opera & Ballett.

Nominerte
  • Kristin Bredal

    Lysdesigner Kristin Bredal ble nominert for sin lysdesign til Seks Øyne, Den Norske Opera & Ballett.

  • Jon Fosse

    Dramatiker Jon Fosse ble nominert for Natta syng sine songar, Rogaland Teater.

  • Ei forestilling om Læstadius

    Totalteatret for produksjonen Ei forestilling om Læstadius (1996).

Årets forestilling

Årets forestilling skal skille seg fra andre forestillinger gjennom:

*aktualitet.

*format.

*kontekst/begivenhet.

Vinnere
Nominerte
Det finnes ingen vedlegg tilhørende dette objektet. Om du har bilder eller andre relevante vedlegg, kan du sende disse til oss på e-post: redaksjon@sceneweb.no
Rapportér feil eller mangler