Heddaprisen 2000

Beste oppsetning

Beste oppsetning skal skille seg fra andre forestillinger gjennom:

*aktualitet.

*format.

*kontekst/begivenhet.

Vinnere
  • Personkrins 3:1

    Personkrins 3:1 av Lars Norén, Det Norske Teatret, vant prisen.

Nominerte
  • Personkrins 3:1

    Personkrins 3:1 av Lars Norén, Det Norske Teatret, ble nominert.

  • Woyzeck

    Woyzeck av Georg Büchner, Rogaland Teater, ble nominert.

  • Erasmus Montanus

    Erasmus Montanus av Ludvig Holberg, Den Nationale Scene, ble nominert.

Beste regi

Beste regi skal skille seg fra andre gode iscenesettelser gjennom:

*valg av stil og/eller stilelementer og gjennom hvordan denne/disse er gjennomarbeidet og tilpasset i forhold til alle av forestillingens elementer

*hvordan stil og/eller stilelementer er tilpasset og bygget opp i forhold til det materialet forestillingen omhandler eller tar som sitt utgangspunkt (dramaturgi/lesning)

*stilmessig nyskaping.

Vinnere
  • Alexander Mørk-Eidem

    Alexander Mørk Eidem vant prisen for regien på produksjonen Ingenting om nattergalen av Tennessee Williams, Det Norske Teatret.

Nominerte
  • Ole Anders Tandberg

    Ole Anders Tandberg ble nominert for Et deilig sted av Kjell Askildsen, Nationaltheatret. 

  • Hilda Hellwig

    Hilda Hellwig ble nominert for Keiser og Galilæer av Henrik Ibsen, Den Nationale Scene.

  • Alexander Mørk-Eidem

    Alexander Mørk Eidem ble nominert for Ingenting om nattergalen av Tennessee Williams, Det Norske Teatret.

Beste scenografi/kostymedesign

Beste scenografi/kostymedesign skal skille seg fra andre gode arbeider gjennom:

*konseptuell autonomi (at scenografien er et verk i seg selv) veid opp mot konseptuell funksjon (rommets dramaturgiske disposisjoner.

*relasjon til beslektede kunstformer (billedkunst, design, arkitektur).

*nyskaping, sett i forhold til scenografi- og teaterfaget selv og i forhold til beslektede kunstformer.

Vinnere
  • Aage Gaup

    Aage Gaup og Berit Marit Hætta fikk prisen for scenografi og kostymer til Vølunds kvad av Adam Levine, Beaivvás Sámi Teáhter.

  • Berit Marit Hætta

    Aage Gaup og Berit Marit Hætta fikk prisen for scenografi og kostymer til Vølunds kvad av Adam Levine, Beaivvás Sámi Teáhter.

Nominerte
  • Kari Gravklev

    Kari Gravklev ble nominert for scenografien i Ingenting om nattergalen av Tennessee Williams, Det Norske Teatret.

  • Erlend Birkeland

    Erlend Birkeland ble nominert for scenografien i Fru Inger til Østråt, Riksteatret og Nationaltheatret.

  • Aage Gaup

    Aage Gaup og Berit Marit Hætta ble nominert for scenografi og kostymer til Vølunds kvad av Adam Levine, Beaivvás Sámi Teáhter.

  • Berit Marit Hætta

    Aage Gaup og Berit Marit Hætta ble nominert for scenografi og kostymer til Vølunds kvad av Adam Levine, Beaivvás Sámi Teáhter.

Fremragende sceneprestasjon

Særlig fremragende prestasjon skal skille seg fra andre gode prestasjoner gjennom:

*håndverksmessige kvaliteter.

*kunstneriske kvaliteter.

*uforutsigbarhet.

Vinnere
  • Trond Espen Seim

    Trond Espen Seim fikk prisen for sine roller i A Clockwork Orange av Anthony Burgess, Erasmus Montanus av Ludvig Holberg og Keiser og Galilæer av Henrik Ibsen, Den Nationale Scene.

Nominerte
  • Marika Enstad

    Marika Enstad ble nominert for rollen som Yvonne i Yvonne - prinsesse av Burgund av Witold Gombrowicz, Rogaland Teater.

  • Eli Anne Linnestad

    Eli Anne Linnestad ble nominert for rollen som fru Inger i Henrik Ibsens Fru Inger til Østråt, Riksteatret.

  • Trond Espen Seim

    Trond Espen Seim ble nominert for sine roller i A Clockwork Orange av Anthony Burgess, Erasmus Montanus av Ludvig Holberg og Keiser og Galilæer av Henrik Ibsen, Den Nationale Scene.

Åpen klasse

Vinnere
  • Teater Ibsen

    Teater Ibsen fikk prisen for satsningen på forestillingen De ti bud.

Nominerte
  • Øyvind Jørgensen

    Koreografen og danseren Øyvind Jørgensen ble nominert for Manøvrering i kupert landskap.

  • Oslo Nye Teater

    Oslo Nye Teater ble nominert for satsningen på forestillingen Tater!.

  • Teater Ibsen

    Teater Ibsen ble nominert for satsningen på forestillingen De ti bud.

  • Manøvrering i kupert landskap

    Koreografen og danseren Øyvind Jørgensen ble nominert for Manøvrering i kupert landskap.

Det finnes ingen vedlegg tilhørende dette objektet. Om du har bilder eller andre relevante vedlegg, kan du sende disse til oss på e-post: redaksjon@sceneweb.no
Rapportér feil eller mangler