Studenterlunden

Studenterlunden er et parkanleggOslo avgrenset av Karl Johans gate, Roald Amundsens gate, Stortingsgata og Frederiks gate.

I Studenterlunden ligger Nationaltheatret, en uteservering («Moltemyra») og nedgang til Nationalthatret T-banestasjon og jernbanestasjon. Plassen foran stasjonsnedgangene heter Johanne Dybwads plass.

Området tilhørte opprinnelig byløkken Ruseløkken og ble solgt til staten i 1837. Området ble først kalt Ruseløkkens park og ble særlig tatt i bruk etter at universitetsbygningene ble tatt i bruk i 1852, og navnet Studenterlunden ble etter hvert tatt i bruk.

Informasjon

(Objekt ID 15395)
Objekttype Spillested
Også tilknyttet Oslo Parkkvelder, Oslo Internasjonale Teaterfestival
Etablert 1. jan. 1837

Kontaktinformasjon

Adresse Johanne Dybwads plass, 0161 Oslo
Land Norge
Les mer

Kommunen overtok parken i 1888, og Nationaltheatret ble bygget i denne i 1899. Området mellom teaterbygningen og Universitetsgata er opparbeidet til en hellelagt plass med statuer av Henrik Ibsen og Bjørnstjerne Bjørnson.

Videre ble nedgangen til Holmenkollbanen bygget her i 1928, og det tok også en stor del av parken. Til slutt ble de siste rester av den opprinnelige parken fjernet i forbindelse med gravearbeider for ny tunnel for T-bane og jernbane første halvdel av 1970-tallet. På denne tiden fikk området det nedsettende oppnavnet «Studenterhølet» på folkemunne ettersom den tidligere så vakre parken i lange tider framsto som en inngjerdet gapende byggegrop. I forbindelse med istandsettingen etter disse arbeidene er store deler av den opprinnelige parken hellelagt som fotgjengerareal og plassen mellom dagens T-bane og Nationaltheatret er oppkalt etter Johanne Dybwad. 

KILDER:


Diverse repertoaroversikter

Wikipedia, no.wikipedia.org, 09.05.2022, https://no.wikipedia.org/wiki/Studenterlunden