Heddaprisen 2001

Beste oppsetning

Beste oppsetning skal skille seg fra andre forestillinger gjennom:

*aktualitet.

*format.

*kontekst/begivenhet.

Vinnere
  • Amadeus

    Amadeus av Peter Schaffer, Trøndelag Teater/Oslo Nye Teater vant prisen.

Nominerte (3)
  • Amadeus

    Amadeus av Peter Schaffer, Trøndelag Teater/Oslo Nye Teater ble nominert.

  • November

    November av Lars Norén, Det Norske Teatret, ble nominert.

  • Gorri-Gorri

    Gorri-Gorri, Riksteatret/Jo Strømgren Kompani, ble nominert.

Beste regi

Beste regi skal skille seg fra andre gode iscenesettelser gjennom:

*valg av stil og/eller stilelementer og gjennom hvordan denne/disse er gjennomarbeidet og tilpasset i forhold til alle av forestillingens elementer

*hvordan stil og/eller stilelementer er tilpasset og bygget opp i forhold til det materialet forestillingen omhandler eller tar som sitt utgangspunkt (dramaturgi/lesning)

*stilmessig nyskaping.

Vinnere
  • Runar Hodne

    Runar Hodne fikk prisen for Nokon kjem til å komme av Jon Fosse, Nationaltheatret.

Nominerte (3)
  • Runar Hodne

    Runar Hodne var nominert for Nokon kjem til å komme av Jon Fosse, Nationaltheatret.

  • Kai Johnsen

    Kai Johnsen var nominert for Vakkert av Jon Fosse, Det Norske Teatret/Teatret Vårt.

  • Jon Tombre

    Jon Tombre var nominert for Siste båt av Helge Ingstad, Sogn og Fjordane Teater.

Beste scenografi/kostymedesign

Beste scenografi/kostymedesign skal skille seg fra andre gode arbeider gjennom:

*konseptuell autonomi (at scenografien er et verk i seg selv) veid opp mot konseptuell funksjon (rommets dramaturgiske disposisjoner.

*relasjon til beslektede kunstformer (billedkunst, design, arkitektur).

*nyskaping, sett i forhold til scenografi- og teaterfaget selv og i forhold til beslektede kunstformer.

Vinnere
  • Gerd Zoe Christiansen

    Gerd Zoe Christiansen vant prisen for scenografien i Tigerhagen av Hollow Creature.

Nominerte (3)
  • Gerd Zoe Christiansen

    Gerd Zoe Christiansen ble nominert for scenografien i Tigerhagen av Hollow Creature.

  • Åse Hegrenes

    Åse Hegrenes ble nominert for scenografien i Jeppe på Berget, Det Norske Teatret.

  • Yngvar Julin

    Yngvar Julin ble nominert for scenografien i Siste båt, Sogn og Fjordane Teater.

Fremragende sceneprestasjon

Særlig fremragende prestasjon skal skille seg fra andre gode prestasjoner gjennom:

*håndverksmessige kvaliteter.

*kunstneriske kvaliteter.

*uforutsigbarhet.

Vinnere
  • Terje Strømdahl

    Terje Strømdahl fikk prisen for sin rolle som Salieri i Amadeus av Peter Schaffer, et samarbeidsprosjekt mellom Trøndelag Teater og Oslo Nye Teater.

Nominerte (3)
  • Jorunn Kjellsby

    Jorunn Kjellsby ble nominert for sin rolle i Angsten et sjela av Rainer Werner Fassbinder.

  • Kai Remlov

    Kai Remlov ble nominert for rollen som Elias Rukla i Genanse og verdighet av Dag Solstad.

  • Terje Strømdahl

    Terje Strømdahl ble nominert for sin rolle som Salieri i Amadeus av Peter Schaffer, et samarbeidsprosjekt mellom Trøndelag Teater og Oslo Nye Teater.

Åpen klasse

Vinnere
  • Marit Moum Aune

    Marit Moum Aune fikk prisen for idé, konsept og dramatisering av Genanse og verdighet, Nationaltheatret.

Nominerte (3)
  • Marit Moum Aune

    Marit Moum Aune ble nominert for idé, konsept og dramatisering av Genanse og verdighet, Nationaltheatret.

  • Cliff Moustache

    Cliff A. Moustache ble nominert for sin innsats for Nordic Black Theatre generelt og spesielt i inneværende sesong da teatret var nedleggelsestruet.

  • Det Åpne Teater

    Det Åpne Teater ble nominert for sin rolle som arnested for ny norsk dramatikk og dramatikere.    

Det finnes ingen vedlegg tilhørende dette objektet. Om du har bilder eller andre relevante vedlegg, kan du sende disse til oss på e-post: redaksjon@sceneweb.no
Rapportér feil eller mangler