Here I am [01-introduksjon]
Here I am er en operette i 3 akter med musikk av Kolbjørn Svendsen og tekst av Arne Svendsen, som ble uroppført på Centralteatret i Oslo i 1945.
Kolbjørn Svendsens operette Here I am, i 3 akter og med tekst av Arne Svendsen, ble uroppført på Centralteatret i Oslo fredag 6. juli 1945, en måned etter at Nazi-Tysklands okkupasjon var over.
Den ble annonsert som en «lystspilloperette». Handlingen foregår «på et gods et sted i Norge».
Kolbjørn Svendsen (1903-1967) var en norsk komponist som blant annet var kapellmester ved Den Nationale Scene i Bergen. Teksten til Here I am var skrevet av komponistens far, revyforfatteren Arne Svendsen (1884-1958), en sentral skikkelse i norsk revyhistorie.
Oppsetningen var et gjestespill på Centralteatret ved Falkbergets Teater. Falkbergets Teater var opprettet i 1929 av Magnus Falkberget (1900-1957), sønn av forfatteren Johan Falkberget. Det var et turnéteater som turnerte i Norge, hovedsakelig med lettere dramatikk.
OPPFØRELSER:
Centralteatret; fredag 6. juli 1945; urpremiere. Dirigent: Kolbjørn Svendsen. Regi: Toralf Sandø. Med: Steinar Jørandstad (Carlo, meksikaner), Einar Vaage (faren), Ingeborg Cook (datter), Mary Kalstad (datter), Olga Sjøgren (stuepike), Torleif Mikkelsen (tjener), Kristian Hefte (løytnant). Spilt: juli 6... siste gang var september 2.
[Artikkelen er skrevet av Trond Olav Svendsen]
KILDER:
Gjesdahl, Paul. Centralteatrets historie. Oslo: Gyldendal, 1964.
Store norske leksikon på nett
Norsk biografisk leksikon på nett
Wikipedia
Nasjonalbibliotekets arkiv
avisene
Informasjon
(Objekt ID 97811)| Objekttype | Originalverk |
| Originaltittel | Here I am |
| Verktype | Musikk |
| Publiseringsdato | 6. jul. 1945 |
| Språk | Norsk |
| Originalspråk | Norsk |
| Kategorier | Operette |
| Sist endret | 13.12.2025 |
| Opprettet | 05.03.2020 |
| Arne Svendsen | – Forfatter |
| Kolbjørn Svendsen | – Komponist |
| Tittel | Premiere |
|---|---|
| Here I am (Falkbergets Teater) | 1945 |