Oktoberdans

OrganisasjonstypeFestival
HovedfokusDans
Etablert1997
Epostinfo(at)bit-teatergarasjen.no
Nettstedbit teatergarasjen, Program 2018, Eldre nettside (2006)

Om Oktoberdans

Oktoberdans er en dansebiennale arrangert av BIT Teatergarasjen. Oktoberdans ble arrangert for første gang i 1997, andre gang i 1999 og så annethvert år fra år 2000 og senere.  I 2018 avvikles festivalen fra og med 18. til og med 27. oktober. 


Les mer

  • Images (0)
  • Video (0)
  • Audio (0)
  • Files (0)

Produksjoner

Vis mindre

Vis alle

Tilknyttet

Mer om Oktoberdans

Program Oktoberdans tidligere år: 


Oktoberdans 2004

8.-17. oktober i Teatergarasjens foaje: Utstilling av Festivalkunstner Vigdis Fjellheim

8. oktober, kl 2100, Teatergarasjen: Meg Stuart / Damaged Goods (Belgia) "Disfigure Study"

8.-9. oktober, kl 1930, Studio Bergen: zero visibility corp. / Ina Christel Johannesen (Norge) "The Terror of Identification"

9. oktober, kl 1200/1400, Nordnes Bydelshus: Siri & Snelle prinsesse Show (For barn 5-9 år)

9. oktober, kl 2200, Agora: Carte Blanche (Norge) "Ex Tempore" (klubbevent)

9.-10. oktober, kl 1800, Scene USF: Kreutzerkompani (Norge) "Twinn"

10.-11. oktober, kl 2100, Teatergarasjen: Meg Stuart / Benoît Lachambre / Hahn Rowe (Belgia/Canada/USA) "FORGERIES, LOVE AND OTHER MATTERS"
Faglig forum etter forestillingen, innleder Melanie Fieldseth, 3t.

10.-11. oktober, kl 1930, Studio Bergen: Jonathan Burrows / Matteo Fargion (England/Italia) "Both Sitting Duet"
Faglig forum etter forestillingen, innleder Karen Foss.

12.-13. oktober, kl 1800, Scene USF: Martin Bélanger (Canada) "Spoken word/body"

13. oktober, kl 2100, Teatergarasjen: Carte Blanche (Norge) " I lie, I speak"

14.-15. oktober, kl 1800, Scene USF: Knot (Norge) "Alice" / Alexandra Bachzetsis (Sveits) "Showing"

14.-15. oktober, kl 1930, Studio Bergen: Deep Blue (Belgia/Norge) "closer"

14.-15. oktober, kl 2100, Teatergarasjen: Jo Strømgren Kompani (Norge) "Departementet" Etter forestillingen 15. oktober: Utdeling av Oktoberdansprisen

16. oktober, kl 1500, Bergen Dansesenter, Studio 2: Presentasjon av forestillingsmateriale: Alan Øyen (Norge) "Excerpts of Citation without context" / Marius Kjos og Caroline Waal-Nesse (Norge) "To skritt i samme retning"

16. oktober, kl 1930, Studio Bergen: Sanja Nescovic-Persin / Branco Potocan (Slovenia) "Quick Story"

17. oktober, kl 1930, Studio Bergen: Ayelen Parolin (Argentina) "25.06.75"

16.-17. oktober, kl 1800, Scene USF: Henriette Pedersen (Norge) "Wah wah she wants it"

16.-17. oktober, kl 2100, Teatergarasjen: Impure Company/Hooman Sharifi (Norge) "Hopefully someone will carry out great vengeance on me"

Andre arrangementer i forbindelse med Oktoberdans 2004:

11.-15. oktober, kl 1000.1130, Studio Bergen: Danseklasser med Helen Pickett

11.-12. oktober, kl 1200-1400, Studio Bergen: Movement Generation / Workshop med Helen Pickett

15.-16. oktober, kl 1000-1600, Sardinen USF Seminar: Dance moves - into the social and political context.

17. oktober, kl 1500-1700, Bergen Kunsthall, Landmark: Videovisning av Norsk Dans

Oktoberdans 2004 ble presentert av BIT Teatergarasjen i samarbeid med Carte Blanche, Bergen Dansesenter, Barnas Hus og USF Verftet. Deler av programmet inngikk i B-Art 2004. Oktoberdans er støttet av Norsk Kulturfond, Utenriksdepartementet, Hordaland Fylkeskommune - kultur og idrettsavdelingen, Bergen Kommune - Byrådsleders avdeling - seksjon for kunst og kultur, Fond for Lyd og Bilde, Fond for Utøvende Kunstnere, Den Europeiske Unions Culture 2000 program, de norske ambassadene i London, Paris, Berlin, Ljubliana samt generalkonsulatet i New York. British Council og Quèbec Government Office London, Den Kanadiske Ambassaden og Flamsk Kulturministerium.

Oktoberdans 2002

3. oktober, kl 2100, Teatergarasjen:
Oktoberdans Åpningsfest. - Offisiell åpning ved Ågot Valle. Konsert med Heidi Marie Vestrheim.

3.-4. oktober, kl 1930, Danseteatret:
Jo Strømgren Kompani (Norge) "Velkommen til Færøyene"

4.-6. oktober, kl 2100, Teatergarasjen:
Arco Renz / Kobalt Works (Belgia/Tyskland) "Mirth"

5.-6. oktober, kl 1930, Danseteatret:
BAD co. (Kroatia) "2" / "Solo Me"

9.-10. oktober, kl 1930, Danseteatret:
Carte Blanche (Norge) "uten filter"

10.-11. oktober, kl 1930 / 12. oktober, kl 1700/1930, Hordaland Kunstsenter:
Fragil (Norge) "Delicate tension"(work in progress)

10.-11. oktober kl 1800, Scene USF:
Wee (Norge) "Live*"

10. oktober, kl 2100 / 11. oktober, kl 2200, Teatergarasjen:
Impure Company/Hooman Sharifi (Norge) "as if death was your longest sneeze ever"

11. oktober, kl 2100 / 12. oktober, kl 1600, Scene USF:
Kikut (Norge) "Autopsi" / "Discomedusae" / "Gap" / "Takk for alt"

12. oktober, kl 1400-1700, Krypten på Hordaland Kunstsenter:
Kate Pendry (England/Norge) "Peepshow Marilyn: Gentlemen Prefer Dead Blondes"

12.-13. oktober, kl 1800, Scene USF:
Heine R. Avdal (Norge) "Terminal"

12.-13. oktober, kl 1930, Danseteatret:
Karen Foss quiet works (Norge) "Perle. Enkelt"

12.-13. oktober, kl 2100, Teatergarasjen:
Maria Clara Villa-Lobos (Belgia/Brasil) "XL"

12. oktober, kl 2300 / 13. oktober, kl 1600, Teatergarasjen:
Atomic B-Boys (Norge) "The Evolution of Style"

Andre arrangementer i forbindelse med Oktoberdans 2002:

7.-8. september: 
Workshop for unge dansere på Stord. 
Et Oktoberdans-arrangement i samarbeid med Carte Blanche og Bergen Dansesenter

11. oktober, kl 1400-1700, Teatergarasjen:
Seminar: Visjoner for norks dans. 

12. oktober, kl 1200-1600, Hotel Augustin:
Seminar: Norsk dansekritikk

13. oktober, kl 1300-1500, Landmark:
Videovisning av norsk dans.

Oktoberdans 2002 ble presentert av BIT Teatergarasjen i samarbeid med Carte Blanche og Bergen Dansesenter. Oktoberdans ble støttet av Sparebank 1 Vest, EU Culture 2000, Bergen kommune, Norsk Kulturråd, Utenriksdepartementet.

Oktoberdans 2000

3.-4. oktober, kl 2100, Teatergarasjen: Rosas (Belgia) "Drumming"

3.-4. oktober, kl 1800, Røkeriet USF:
Granhøj Dans (Danmark) "Headbreak"

5.-6. oktober, kl 1930, Danseteatret:
Ingun Bjørnsgaard Prosjekt (Norge) "the afternoon and the others"

6.-7. oktober, kl 1800, Scene USF:
Xavier Le Roy (Tyskland) "Self-unfinished"

7.-8. oktober, kl 2100, Teatergarasjen:
Grace Ellen Barkey (Belgia) "Few Things"

7. oktober, kl 1500, Danseteatret:
Staffan Eek (Sverige) "meaning:zero"

8. oktober, kl 1800, Scene USF:
Xavier Le Roy (Tyskland) "Product of Circumstances"

12.-13. oktober, kl 2100, Teatergarasjen:
Marco Berrettini ( Frankrike) "Sturmwetter prépare l'an d'Emil"

12.-13. oktober, kl 1930, Danseteatret:
Carte Blanche (Norge) "The Musikal"

13.-14.-15. oktober, kl 1800, Scene USF:
Heine Røsdal Avdal / Yukiko Shinozaki (Norge/Japan) "Cast off Skin"

13.-14. oktober, kl 2200, Hans Holmboesgate 10:
Henriette Pedersen (Norge) "Utidig Innsyn"

14. oktober, kl 1400, Danseteatret:
Ellen Johannesen (Norge) "Prayer Room"

14. oktober, kl 1500, Danseteatret:
Karen Foss / Suzie Davies (Norge) "høy/blond"

14. oktober, kl 1600, Danseteatret:
Hooman Sharifi (Norge) "Plutselig. Forresten"

15. oktober, kl 1500, Danseteatret:
Ellen Johannesen (Norge) "Cavewoman"

15. oktober, kl 2100, Teatergarasjen:
Kreutzerkompani (Norge) "Vakuum"

3.-8. oktober, Lille Lungegaardsvann og Skomakerdiket:

Kela 2000 (Finland/Norge) " Veden Neitsyt"

9.-11. oktober, Bergen sentrum:
Y-Space (Kina) Nytt Verk

Andre arrangementer under Oktoberdans 2000:

Elizabeth Corbett (Belgia) - Workshop for dansere

Videotalks / videoCorner / kunstnermøter
7.-8.oktober, kl 1400-1700, Danseteatret
13. oktober, kl 1400-1600, Cinemateket USF

Oktoberdans 2000 ble presentert av BIT Teatergarasjen i samarbeid med Carte Blanche og Bergen Dansesenter. Oktoberdans 2000 ble støttet av Norsk Kulturfond, Norsk Kassettavgiftsfond, Fond for Utøvende Kunstnere, Utenriksdepartementet, Nordisk Kulturfond, Kulturby Bergen 2000, Den Franske Ambassade, Goethe Institut, Det Danske Kulturinstitutt, Teater og Dans i Norden, Flamske Kulturmyndigheter, Hong Kong Arts Development Council, Berg-Hansen Reisebureau, Braathens og SAS Norge.


Oktoberdans 1999

8.- 9. oktober, kl 1800, Scene USF:
Thomas Lehmen (Tyskland) "No Fear" / "distanzlos"

8.-9. oktober, kl 2000, Teatergarasjen:
Carol Brown Dances (England) "like a house on fire" / "FLESH.txt"

8.-9. oktober, kl 2000, Danseteatret:
Carte Blanche (Norge) "edit: quartet"

10. oktober, kl 1800, Scene USF:
Ellen Johannesen (Norge) "Beings of a lesser kind"

10. oktober, kl 2000, Teatergarasjen:
Demodans (Norge) "Joystick"

11.-12. oktober, kl 2000, Danseteatret:
Sara Gebran (Danmark/Venezuela) "She shrieks" / "Overload lady"

12.-13. oktober, kl 1800, Scene USF:
Par B.L.eux / Benoît Lachambre (Canada) "Délire Défait"

12.-13. oktober, kl 2000, Teatergarasjen:
Cie. Jérôme Bel (Frankrike) "The Last Performance"

13. oktober, kl 1500, Cinemateket USF:
Møte med Jérôme Bel (koreograf) og Arnd Wesemann (redaktør)

14.-15. oktober, kl 2000, Teatergarasjen:
zero visibility corp. (Norge) "...what do we do now that we're happy..."

14.-15. oktober, kl 2000, Danseteatret:
Ellen Johannesen (Norge) "Painandagain ...andagain"

15.-16. oktober, kl 1800, Scene USF:
Sarah Chase (Canada) "Muzz" / "Lamont earth conservatory"

16. oktober, kl 2000 / 17. oktober, kl 1700, Danseteatret:
Ingun Bjørnsgaard Prosjekt (Norge) "pli á pli"

16.-17. oktober, kl 2000, Teatergarasjen:
Jo Strømgren Kompani (Norge) "Maskuline Mysterier"

16.-17. oktober, kl 2200, Teatergarasjen:
Jo Strømgren Kompani (Norge) "Maskuline Mysterier - 10 år etter"

Kafé Permanenten - festivalkafé og infosenter
kl 1200-1800 hver dag under Oktoberdans 1999.

Oktoberdans 1999 ble presentert av BIT Teatergarasjen i samarbeid med Carte Blanche, Bergen Dansesenter og Kultuby Bergen 2000. Festivalen ble støttet av Norsk Kulturfond, Kulturby Bergen 2000, Norsk Kassettavgiftsfond, Fond for Utøvende Kunstnere, Utenriksdepartementet og Bergen Kommune, Kulturavdelingen. Oktoberdans 1999 inngikk i BergArt 1999 som ble støttet av Kulturby Bergen 2000. 

Oktoberdans 1997

1.-3. oktober, kl 2000 / 4.oktober, kl 1800, Danseteatret:
Nye Carte Blanche / Ina Christel Johannesen: "white wall / black hole"

1.-3. oktober, kl 2200, Teatergarasjen:
John Jasperse (USA): "Waving to you from here"

2. oktober, kl 1100, Kaja Karlsens Kafé:
Brunchclub / John Jasperse

3. oktober, kl 1100, Kaja Karlsens Kafé:
Brunchclub / Ina Christel Johannesen

3. oktober, kl 1300, UiB Teatervitenskap:
Et møte med Raimund Hoghe

4.-5. oktober, kl 2000, Scene USF:
Montazstroj: "Fragile/exercises"

4. oktober, kl 1300, Torgallmenningen:
Regndans!

5.-8. oktober, kl 2200, Teatergarasjen:
Raimund Hoghe (Tyskland): "Chambre séparée"

5. oktober, kl 1100, Kaja Karlsens Kafé:
Brunchclub / Montazstroj

6.-8. oktober: kl 2000, Danseteatret:
Ingun Bjørnsgaard Prosjekt (Norge) "The Solitary Shame..."

6. oktober, kl 1100, Kaja Karlsens Kafé:
Brunchclub / Raimund Hoghe

7. oktober, kl 1100, Kaja Karlsens Kafé:
Brunchclub / Ingun Bjørnsgaard Prosjekt

7. oktober, kl 1300, Teatergarasjen:
Et møte med Lorrina Niclas

8. oktober, kl 1400, Cinemateket USF:
R. Allsopp-foredrag / video

9.-10. oktober, kl 2000, Teatergarasjen:
Riksteatret/Jo Strømgren (Norge) "Peer Pressure"

10. oktober, kl 1100, Kaja Karlsens Kafé:
Brunchclub / Jo Strømgren

Bergen Internasjonale Teaters samarbeidspartnere for Oktoberdans 1997 var Riksteatret, Nye Carte Blanche, Bergen Dansesenter og Seksjon for Teatervitenskap ved Universitetet i Bergen. Oktoberdans 1997 ble støttet av Norsk Kulturfond, Norsk Kassettavgiftsfond, Fond for utøvende kunstnere, Utenriksdepartementet, Bergens Tidende og en rekke lokale og nasjonale bedrifter: Auto-leie AS, BergensBanken, Braathens Safe, Miles Ahead, Berg-Hansen Reisebureau, Havel Trykkeri AS, Augustin Hotel, Finn Clausen Bergen AS, Rieber & Søn ASA og Hardanger Bryggeri.

KILDER: 

BIT Teatergarasjen, http://oktoberdans.bit-teatergarasjen.no