Heddaprisen 2000

Beste oppsetning

Beste oppsetning skal skille seg fra andre forestillinger gjennom:

*aktualitet.

*format.

*kontekst/begivenhet.

Nominasjoner

  • Personkrins 3:1

    Personkrins 3:1 av Lars Norén, Det Norske Teatret, ble nominert.

  • Erasmus Montanus

    Erasmus Montanus av Ludvig Holberg, Den Nationale Scene, ble nominert.

Vinnere

  • Personkrins 3:1

    Personkrins 3:1 av Lars Norén, Det Norske Teatret, vant prisen.

  • Images (0)
  • Video (0)
  • Audio (0)
  • Files (0)

    Beste regi

    Beste regi skal skille seg fra andre gode iscenesettelser gjennom:

    *valg av stil og/eller stilelementer og gjennom hvordan denne/disse er gjennomarbeidet og tilpasset i forhold til alle av forestillingens elementer

    *hvordan stil og/eller stilelementer er tilpasset og bygget opp i forhold til det materialet forestillingen omhandler eller tar som sitt utgangspunkt (dramaturgi/lesning)

    *stilmessig nyskaping.

    Nominasjoner

    • Ole Anders Tandberg

      Ole Anders Tandberg ble nominert for Et deilig sted av Kjell Askildsen, Nationaltheatret. 

    • Hilda Hellwig

      Hilda Hellwig ble nominert for Keiser og Galilæer av Henrik Ibsen, Den Nationale Scene.

    • Alexander Mørk-Eidem

      Alexander Mørk Eidem ble nominert for Ingenting om nattergalen av Tennessee Williams, Det Norske Teatret.

    Vinnere

    • Alexander Mørk-Eidem

      Alexander Mørk Eidem vant prisen for regien på produksjonen Ingenting om nattergalen av Tennessee Williams, Det Norske Teatret.

    Fremragende sceneprestasjon

    Særlig fremragende prestasjon skal skille seg fra andre gode prestasjoner gjennom:

    *håndverksmessige kvaliteter.

    *kunstneriske kvaliteter.

    *uforutsigbarhet.

    Nominasjoner

    • Marika Enstad

      Marika Enstad ble nominert for rollen som Yvonne i Yvonne - prinsesse av Burgund av Witold Gombrowicz, Rogaland Teater.

    • Eli Anne Linnestad

      Eli Anne Linnestad ble nominert for rollen som fru Inger i Henrik Ibsens Fru Inger til Østråt, Riksteatret.

    • Trond Espen Seim

      Trond Espen Seim ble nominert for sine roller i A Clockwork Orange av Anthony Burgess, Erasmus Montanus av Ludvig Holberg og Keiser og Galilæer av Henrik Ibsen, Den Nationale Scene.

    Vinnere

    • Trond Espen Seim

      Trond Espen Seim fikk prisen for sine roller i A Clockwork Orange av Anthony Burgess, Erasmus Montanus av Ludvig Holberg og Keiser og Galilæer av Henrik Ibsen, Den Nationale Scene.

    Åpen klasse

    Nominasjoner

    • Oslo Nye Teater

      Oslo Nye Teater ble nominert for satsningen på forestillingen Tater!.

    • Teater Ibsen

      Teater Ibsen ble nominert for satsningen på forestillingen De ti bud.

    • Øyvind Jørgensen

      Koreografen og danseren Øyvind Jørgensen ble nominert for Manøvrering i kupert landskap.

    Vinnere

    • Teater Ibsen

      Teater Ibsen fikk prisen for satsningen på forestillingen De ti bud.

    Beste scenografi/kostymedesign

    Beste scenografi/kostymedesign skal skille seg fra andre gode arbeider gjennom:

    *konseptuell autonomi (at scenografien er et verk i seg selv) veid opp mot konseptuell funksjon (rommets dramaturgiske disposisjoner.

    *relasjon til beslektede kunstformer (billedkunst, design, arkitektur).

    *nyskaping, sett i forhold til scenografi- og teaterfaget selv og i forhold til beslektede kunstformer.

    Nominasjoner

    • Kari Gravklev

      Kari Gravklev ble nominert for scenografien i Ingenting om nattergalen av Tennessee Williams, Det Norske Teatret.

    • Erlend Birkeland

      Erlend Birkeland ble nominert for scenografien i Fru Inger til Østråt, Riksteatret og Nationaltheatret.

    • Aage Gaup

      Aage Gaup og Berit Marit Hætta ble nominert for scenografi og kostymer til Vølunds kvad av Adam Levine, Beaivvás Sámi Teáhter.

    • Berit Marit Hætta

      Aage Gaup og Berit Marit Hætta ble nominert for scenografi og kostymer til Vølunds kvad av Adam Levine, Beaivvás Sámi Teáhter.

    Vinnere

    • Aage Gaup

      Aage Gaup og Berit Marit Hætta fikk prisen for scenografi og kostymer til Vølunds kvad av Adam Levine, Beaivvás Sámi Teáhter.

    • Berit Marit Hætta

      Aage Gaup og Berit Marit Hætta fikk prisen for scenografi og kostymer til Vølunds kvad av Adam Levine, Beaivvás Sámi Teáhter.