Heddaprisen 2000

Beste oppsetning

Beste oppsetning skal skille seg fra andre forestillinger gjennom:

*aktualitet.

*format.

*kontekst/begivenhet.

Nominasjoner

  • Personkrins 3:1

    Personkrins 3:1 av Lars Norén, Det Norske Teatret, ble nominert.

  • Erasmus Montanus

    Erasmus Montanus av Ludvig Holberg, Den Nationale Scene, ble nominert.

Vinnere

  • Images (0)
  • Video (0)
  • Audio (0)
  • Files (0)

    Beste regi

    Beste regi skal skille seg fra andre gode iscenesettelser gjennom:

    *valg av stil og/eller stilelementer og gjennom hvordan denne/disse er gjennomarbeidet og tilpasset i forhold til alle av forestillingens elementer

    *hvordan stil og/eller stilelementer er tilpasset og bygget opp i forhold til det materialet forestillingen omhandler eller tar som sitt utgangspunkt (dramaturgi/lesning)

    *stilmessig nyskaping.

    Nominasjoner

    • Ole Anders Tandberg

      Ole Anders Tandberg ble nominert for Et deilig sted av Kjell Askildsen, Nationaltheatret. 

    • Hilda Hellwig

      Hilda Hellwig ble nominert for Keiser og Galilæer av Henrik Ibsen, Den Nationale Scene.

    • Alexander Mørk-Eidem

      Alexander Mørk Eidem ble nominert for Ingenting om nattergalen av Tennessee Williams, Det Norske Teatret.

    Vinnere

    • Ingenting om nattergalen

      Alexander Mørk Eidem vant prisen for Ingenting om nattergalen av Tennessee Williams, Det Norske Teatret.

    • Alexander Mørk-Eidem

      Alexander Mørk Eidem vant prisen for Ingenting om nattergalen av Tennessee Williams, Det Norske Teatret.

    Fremragende sceneprestasjon

    Særlig fremragende prestasjon skal skille seg fra andre gode prestasjoner gjennom:

    *håndverksmessige kvaliteter.

    *kunstneriske kvaliteter.

    *uforutsigbarhet.

    Nominasjoner

    • Marika Enstad

      Marika Enstad ble nominert for rollen som Yvonne i Yvonne - prinsesse av Burgund av Witold Gombrowicz, Rogaland Teater.

    • Eli Anne Linnestad

      Eli Anne Linnestad ble nominert for rollen som fru Inger i Henrik Ibsens Fru Inger til Østråt, Riksteatret.

    • Trond Espen Seim

      Trond Espen Seim ble nominert for sine roller i A Clockwork Orange av Anthony Burgess, Erasmus Montanus av Ludvig Holberg og Keiser og Galilæer av Henrik Ibsen, Den Nationale Scene.

    Vinnere

    • A Clockwork Orange

      Trond Espen Seim fikk prisen for sine roller i A Clockwork Orange av Anthony Burgess, Erasmus Montanus av Ludvig Holberg og Keiser og Galilæer av Henrik Ibsen, Den Nationale Scene.

    • Erasmus Montanus

      Trond Espen Seim fikk prisen for sine roller i A Clockwork Orange av Anthony Burgess, Erasmus Montanus av Ludvig Holberg og Keiser og Galilæer av Henrik Ibsen, Den Nationale Scene.

    • Kejser og Galilæer

      Trond Espen Seim fikk prisen for sine roller i A Clockwork Orange av Anthony Burgess, Erasmus Montanus av Ludvig Holberg og Keiser og Galilæer av Henrik Ibsen, Den Nationale Scene.

    • Trond Espen Seim

      Trond Espen Seim fikk prisen for sine roller i A Clockwork Orange av Anthony Burgess, Erasmus Montanus av Ludvig Holberg og Keiser og Galilæer av Henrik Ibsen, Den Nationale Scene.

    Åpen klasse

    Nominasjoner

    • Oslo Nye Teater

      Oslo Nye Teater ble nominert for satsningen på forestillingen Tater!.

    • Teater Ibsen

      Teater Ibsen ble nominert for satsningen på forestillingen De ti bud.

    • Øyvind Jørgensen

      Koreografen og danseren Øyvind Jørgensen ble nominert for Manøvrering i kupert landskap.

    Vinnere

    • Teater Ibsen

      Teater Ibsen fikk prisen for satsningen på forestillingen De ti bud.

    • De ti bud

      Teater Ibsen fikk prisen for satsningen på forestillingen De ti bud.

    Beste scenografi/kostymedesign

    Beste scenografi/kostymedesign skal skille seg fra andre gode arbeider gjennom:

    *konseptuell autonomi (at scenografien er et verk i seg selv) veid opp mot konseptuell funksjon (rommets dramaturgiske disposisjoner.

    *relasjon til beslektede kunstformer (billedkunst, design, arkitektur).

    *nyskaping, sett i forhold til scenografi- og teaterfaget selv og i forhold til beslektede kunstformer.

    Nominasjoner

    • Kari Gravklev

      Kari Gravklev ble nominert for scenografien i Ingenting om nattergalen av Tennessee Williams, Det Norske Teatret.

    • Erlend Birkeland

      Erlend Birkeland ble nominert for scenografien i Fru Inger til Østråt, Riksteatret og Nationaltheatret.

    • Aage Gaup

      Aage Gaup og Berit Marit Hætta ble nominert for scenografi og kostymer til Vølunds kvad av Adam Levine, Beaivvás Sámi Teáhter.

    • Berit Marit Hætta

      Aage Gaup og Berit Marit Hætta ble nominert for scenografi og kostymer til Vølunds kvad av Adam Levine, Beaivvás Sámi Teáhter.

    Vinnere

    • Vølundda muitalus / Vølunds kvad

      Aage Gaup og Berit Marit Hætta fikk prisen for scenografi og kostymer til Vølunds kvad av Adam Levine, Beaivvás Sámi Teáhter.

    • Aage Gaup

      Aage Gaup og Berit Marit Hætta fikk prisen for scenografi og kostymer til Vølunds kvad av Adam Levine, Beaivvás Sámi Teáhter.

    • Berit Marit Hætta

      Aage Gaup og Berit Marit Hætta fikk prisen for scenografi og kostymer til Vølunds kvad av Adam Levine, Beaivvás Sámi Teáhter.