Heddaprisen 2001

Beste regi

Beste regi skal skille seg fra andre gode iscenesettelser gjennom:

*valg av stil og/eller stilelementer og gjennom hvordan denne/disse er gjennomarbeidet og tilpasset i forhold til alle av forestillingens elementer

*hvordan stil og/eller stilelementer er tilpasset og bygget opp i forhold til det materialet forestillingen omhandler eller tar som sitt utgangspunkt (dramaturgi/lesning)

*stilmessig nyskaping.

Nominasjoner

  • Runar Hodne

    Runar Hodne var nominert for Nokon kjem til å komme av Jon Fosse, Nationaltheatret.

  • Kai Johnsen

    Kai Johnsen var nominert for Vakkert av Jon Fosse, Det Norske Teatret/Teatret Vårt.

  • Jon Tombre

    Jon Tombre var nominert for Siste båt av Helge Ingstad, Sogn og Fjordane Teater.

Vinnere

  • Runar Hodne

    Runar Hodne fikk prisen for Nokon kjem til å komme av Jon Fosse, Nationaltheatret.

  • Images (0)
  • Video (0)
  • Audio (0)
  • Files (0)

    Fremragende sceneprestasjon

    Særlig fremragende prestasjon skal skille seg fra andre gode prestasjoner gjennom:

    *håndverksmessige kvaliteter.

    *kunstneriske kvaliteter.

    *uforutsigbarhet.

    Nominasjoner

    • Jorunn Kjellsby

      Jorunn Kjellsby ble nominert for sin rolle i Angsten et sjela av Rainer Werner Fassbinder.

    • Kai Remlov

      Kai Remlov ble nominert for rollen som Elias Rukla i Genanse og verdighet av Dag Solstad.

    • Terje Strømdahl

      Terje Strømdahl ble nominert for sin rolle som Salieri i Amadeus av Peter Schaffer, et samarbeidsprosjekt mellom Trøndelag Teater og Oslo Nye Teater.

    Vinnere

    • Amadeus

      Terje Strømdahl fikk prisen for sin rolle som Salieri i Amadeus av Peter Schaffer, et samarbeidsprosjekt mellom Trøndelag Teater og Oslo Nye Teater.

    • Terje Strømdahl

      Terje Strømdahl fikk prisen for sin rolle som Salieri i Amadeus av Peter Schaffer, et samarbeidsprosjekt mellom Trøndelag Teater og Oslo Nye Teater.

    Beste oppsetning

    Beste oppsetning skal skille seg fra andre forestillinger gjennom:

    *aktualitet.

    *format.

    *kontekst/begivenhet.

    Nominasjoner

    • Amadeus

      Amadeus av Peter Schaffer, Trøndelag Teater/Oslo Nye Teater ble nominert.

    • November

      November av Lars Norén, Det Norske Teatret, ble nominert.

    • Gorri-Gorri

      Gorri-Gorri, Riksteatret/Jo Strømgren Kompani, ble nominert.

    Vinnere

    • Oslo Nye Teater

      Amadeus av Peter Schaffer, Trøndelag Teater/Oslo Nye Teater vant prisen.

    • Trøndelag Teater

      Amadeus av Peter Schaffer, Trøndelag Teater/Oslo Nye Teater vant prisen.

    • Amadeus

      Amadeus av Peter Schaffer, Trøndelag Teater/Oslo Nye Teater vant prisen.

    Åpen klasse

    Nominasjoner

    • Det Åpne Teater

      Det Åpne Teater ble nominert for sin rolle som arnested for ny norsk dramatikk og dramatikere.    

    • Marit Moum Aune

      Marit Moum Aune ble nominert for idé, konsept og dramatisering av Genanse og verdighet, Nationaltheatret.

    • Cliff Moustache

      Cliff A. Moustache ble nominert for sin innsats for Nordic Black Theatre generelt og spesielt i inneværende sesong da teatret var nedleggelsestruet.

    Vinnere

    • Genanse og verdighet

      Marit Moum Aune fikk prisen for idé, konsept og dramatisering av Genanse og verdighet, Nationaltheatret.

    • Marit Moum Aune

      Marit Moum Aune fikk prisen for idé, konsept og dramatisering av Genanse og verdighet, Nationaltheatret.

    Beste scenografi/kostymedesign

    Beste scenografi/kostymedesign skal skille seg fra andre gode arbeider gjennom:

    *konseptuell autonomi (at scenografien er et verk i seg selv) veid opp mot konseptuell funksjon (rommets dramaturgiske disposisjoner.

    *relasjon til beslektede kunstformer (billedkunst, design, arkitektur).

    *nyskaping, sett i forhold til scenografi- og teaterfaget selv og i forhold til beslektede kunstformer.

    Nominasjoner

    • Gerd Zoe Christiansen

      Gerd Zoe Christiansen ble nominert for scenografien i Tigerhagen av Hollow Creature.

    • Åse Hegrenes

      Åse Hegrenes ble nominert for scenografien i Jeppe på Berget, Det Norske Teatret.

    • Yngvar Julin

      Yngvar Julin ble nominert for scenografien i Siste båt, Sogn og Fjordane Teater.

    Vinnere

    • Tigergarden

      Gerd Zoe Christiansen vant prisen for scenografien i Tigerhagen av Hollow Creature.

    • Gerd Zoe Christiansen

      Gerd Zoe Christiansen vant prisen for scenografien i Tigerhagen av Hollow Creature.