Heddaprisen 1999

Beste oppsetning

Årets forestilling skal skille seg fra andre forestillinger gjennom:

*aktualitet.

*format.

*kontekst/begivenhet.

Nominasjoner

  • Babettes gjestebud

    Babettes gjestebud av Karen Blixen, Hålogaland Teater, ble nominert.

  • Rent

    Rent av Jonathan Larson, Trøndelag Teater, ble nominert.

  • Sult

    Sult etter Knut Hamsuns roman, et samarbeidsprosjekt mellom Oslo Moderne Teater og Nationaltheatret, ble nominert.

Vinnere

  • Oslo Moderne Teater

    Sult etter Knut Hamsuns roman, et samarbeidsprosjekt mellom Oslo Moderne Teater og Nationaltheatret, vant prisen.

  • Nationaltheatret

    Sult etter Knut Hamsuns roman, et samarbeidsprosjekt mellom Oslo Moderne Teater og Nationaltheatret, vant prisen.

  • Sult

    Sult etter Knut Hamsuns roman, et samarbeidsprosjekt mellom Oslo Moderne Teater og Nationaltheatret, vant prisen.

  • Images (0)
  • Video (0)
  • Audio (0)
  • Files (0)

    Åpen klasse

    Nominasjoner

    • Halldis Hoaas

      Halldis Hoaas ble nominert for dramaturgien på Pinocchio for Den Norske Opera, Babettes Gjestebud for Hålogaland Teater og Vardøger for Hålogaland Teater i samarbeid med Beaivváš Sámi Našunálateáhter.

    • Jo Strømgren

      Jo Strømgren ble nominert for koreografien i Bindingsverk for Carte Blanche og Ti år etter for Jo Strømgren Kompani.

    • Øyvind Berg

      Øyvind Berg ble nominert for oversettelsen av Hamlet.

    Vinnere

    • Ti år etter

      Jo Strømgren fikk prisen for koreografien i Bindingsverk for Carte Blanche og Ti år etter for Jo Strømgren Kompani.

    • Bindingsverk

      Jo Strømgren fikk prisen for koreografien i Bindingsverk for Carte Blanche og Ti år etter for Jo Strømgren Kompani.

    • Jo Strømgren

      Jo Strømgren fikk prisen for koreografien i Bindingsverk for Carte Blanche og Ti år etter for Jo Strømgren Kompani.

    Fremragende sceneprestasjon

    Særlig fremragende prestasjon skal skille seg fra andre gode prestasjoner gjennom:

    *håndverksmessige kvaliteter.

    *kunstneriske kvaliteter.

    *uforutsigbarhet.

    Nominasjoner

    • Per Christian Ellefsen

      Per Chr. Ellefsen ble nominert for rollen som Elling i Elling & Kjell Bjarne av Ingvar Ambjørnsen, Oslo Nye Teater.

    • Morten Espeland

      Morten Espeland ble nominert for Den 25. timen av P. O. Enquist, Den Nationale Scene.

    • Anne Krigsvoll

      Anne Krigsvoll ble nominert for rollen som Idun Hov i Skammen etter Bergljot Hobæk Haffs roman, Nationaltheatret.   

    Vinnere

    • Skammen

      Anne Krigsvoll fikk prisen for rollen som Idun Hov i Skammen etter Bergljot Hobæk Haffs roman, Nationaltheatret.

    • Anne Krigsvoll

      Anne Krigsvoll fikk prisen for rollen som Idun Hov i Skammen etter Bergljot Hobæk Haffs roman, Nationaltheatret.

    Beste scenografi/kostymedesign

    Beste scenografi/kostymedesign skal skille seg fra andre gode arbeider gjennom:

    *konseptuell autonomi (at scenografien er et verk i seg selv) veid opp mot konseptuell funksjon (rommets dramaturgiske disposisjoner.

    *relasjon til beslektede kunstformer (billedkunst, design, arkitektur).

    *nyskaping, sett i forhold til scenografi- og teaterfaget selv og i forhold til beslektede kunstformer.

    Nominasjoner

    • Iben Sandemose

      Iben Sandemose ble nominert for scenografien i Englepels av Iben Sandemose, Totalteatret.

    • Kari Gravklev

      Kari Gravklev ble nominert for Stengde dører av Jean-Paul Sartre, Det Norske Teatret.

    • John Kristian Alsaker

      John-Kristian Alsaker ble nominert for Pinocchio, Den Norske Opera.

    Vinnere

    • Englepels

      Iben Sandemose fikk prisen for scenografien i Englepels av Iben Sandemose, Totalteatret.

    • Iben Sandemose

      Iben Sandemose fikk prisen for scenografien i Englepels av Iben Sandemose, Totalteatret.

    Beste regi

    Beste regi skal skille seg fra andre gode iscenesettelser gjennom:

    *valg av stil og/eller stilelementer og gjennom hvordan denne/disse er gjennomarbeidet og tilpasset i forhold til alle av forestillingens elementer

    *hvordan stil og/eller stilelementer er tilpasset og bygget opp i forhold til det materialet forestillingen omhandler eller tar som sitt utgangspunkt (dramaturgi/lesning)

    *stilmessig nyskaping.

    Nominasjoner

    • Alexander Mørk-Eidem

      Alexander Mørk-Eidem ble nominert for regien på Den 25. timen av P. O. Enquist, Den Nationale Scene.

    • Yngve Sundvor

      Yngve Sundvor ble nominert for regien på Sult etter Knut Hamsuns roman, et samarbeidsprosjekt mellom Oslo Moderne Teater og Nationaltheatret.

    • Stein Winge

      Stein Winge ble nominert for regien på Il Trittico av Puccini, Den Norske Opera.

    Vinnere